Prešli by ste psychotestami pre posúdenie spôsobilosti na šoférovanie?

Odpovedáme na otázky, čo všetko takéto psychotesty zahŕňajú a čo sa pri nich posudzuje. Ak ste si mysleli, že pri psychologickom posúdení spôsobilosti na šoférovanie človek vyplní iba zopár krúžkovacích testov, ste na veľkom omyle.
Vydané, zverejnil
Ilustračné foto
Posudzovanie psychickej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla sa týka najmä profesionálnych vodičov a vodičov, ktorí urobili priestupok, na základe ktorého im bol odobratý alebo dočasne zadržaný vodičský preukaz. Čo všetko takéto psychotesty zahŕňajú a čo sa pri nich posudzuje?
Základným kritériom je **posúdenie psychických schopností**, medzi ktoré patria: * všeobecné rozumové schopnosti minimálne na úrovni podpriemeru populácie, * gramotnosť, * výkonové dispozície minimálne na úrovni 33. percentilu v populácii v oblastiach ako: pozornosť v záťaži, psychomotorické tempo, senzomotorická reaktivita a koordinácia (rýchlosť a presnosť reakcií na podnety), reakcie na vizuálne podnety na dynamickom pozadí, meranie periférneho vnímania u vodičov vozidiel s právom prednostnej jazdy a u vodičov prevážajúcich nebezpečný náklad, pamäť. (pozn. 33. percentil znamená, že ste horší ako 67 percent ostatných respondentov)
Okrem psychických schopností **sa posudzujú aj faktory osobnosti**, pri ktorých sa skúma najmä: * nekritický sebaobraz, neprimerané sebahodnotenie, * emocionálna labilita, * nízka úroveň racionálnej regulácie správania a tolerancie negatívnych afektov, * nízka adaptácia na zvládanie životných situácií, záťaže a vyhodnotenie dopravných situácií.
Každodenná skúsenosť nám ukazuje, že množstvo šoférov na cestách je rizikových a bolo by advekvátne podrobiť ich špecializovaným testom pre posúdenie spôsobilosti viesť motorové vozidlo (ilustračné foto)

**K neprijateľnému správaniu** a reakciám na dopravné situácie zaraďujeme aj: a) nezodpovedné, ľahkomyseľné, bezohľadné, impulzívne a agresívne správanie, resp. štýl jazdy za volantom,
b) nízku schopnosť posúdenia miery rizika a nebezpečenstva a vysokú mieru tendencie riskovať,
c) sociálne neprijateľné správanie voči ostatným účastníkom cestnej premávky, orientáciu skôr na súperenie ako na koordináciu, intoleranciu a neohľaduplnosť.


Okrem psychických schopností a osobnosti sa posudzuje aj **anamnéza vo viacerých oblastiach**, napríklad: * Dopravné nehody a priestupky * Zadržaný vodičský preukaz * Celkový a ročný počet najazdených kilometrov * Vyšší počet úrazov * Opakovaná trestná činnosť * Výchovné, výučbové, pracovné a partnerské problémy * Alkoholizmus a závislosť od psychotropných látok * Zdravotné obmedzenia * Neurotické a psychotické ochorenia
Ak ste si mysleli, že pri psychologickom posúdení spôsobilosti na šoférovanie človek vyplní iba zopár krúžkovacích testov, ste na omyle. Ide o naozaj hĺbkové posúdenie jeho schopností a osobnosti. Otázkou už len zostáva, do akej miery je možné skutočne posúdiť osobnosť človeka psychotestami, kde väčšinou každý odpovedá sám za seba. V každom prípade by si mal každý šofér uvedomiť, aké správanie a schopnosti sú pri šoférovaní dôležité a čo je naopak nežiadúce a podľa toho sa správať.

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšie



Continental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.