7 tipov na najkrajšie zámocké záhrady a parky v Česku

Čo by ste povedali na romantickú prechádzku v zámockom parku u našich susedov? Kým to bude opäť možné, preneste sa na tieto krásne miesta s nami aspoň prostredníctvom tohto článku.
Vydané, zverejnil
### Průhonický park s puncom UNESCO Rozprávková príroda iba pár kilometrov od hraníc hlavného mesta – to je Průhonický zámocký park, v ktorom bolo natočených množstvo rozprávok. Jeden z najväčších prírodne krajinárskych parkov v Európe s rozlohou 240 hektárov sa nachádza v členitom údolí meandrujúcej riečky Botič. Park je ideálnym miestom pre relaxáciu aj romantickú prechádzku. Nádherný je koncom mája, keď kvitnú rododendrony. Nachádza sa ich tam okolo 8 000 kusov v 100 druhoch a kultivaroch. Ale park stojí za navštívenie v ktoromkoľvek ročnom období, vždy sa budete mať na čo pozerať. Vyniká totiž cennou zbierkou domácich a cudzokrajných drevín – má okolo 1 600 druhov.
Průhonice | Foto: Prague City Tourism, www.prague.eu
### Krížom krážom po parku v Konopišti Zámocký park v Konopišti patrí k najkrajším krajinárskym parkom v Českej republike. Park na ploche 340 hektárov nechal vytvoriť Arcivojvoda František d‘Este. Okrem domácich drevín tu boli vysadené aj rôzne exotické druhy. Stovky robotníkov pracovali na parku od roku 1888 celých 15 rokov. Na príprave sa podieľali aj viedenský záhradný architekt Mössmer a vrchný záhradník z pražskej Stromovky Karel Rozínek. Súčasťou parku sú aj mnohé stavby. Prírodnou zalesnenou časťou zámockého parku prechádza „Lesný chodník Ferdinanda d‘Este“. Cez panstvo neviedli verejné cesty, ale existovala možnosť zakúpenia vstupenky povoľujúcej nedeľný vstup do konopištských sadov. Od 15. 6. 1914 nechal František Ferdinand záhrady sprístupniť pre verejnosť. Na Lesný chodník sa dostanete najlepšie z rázcestia U Neptúna. Chodník končí pri vstupnej bráne zámockého parku v smere od Benešova, odkiaľ je možné vrátiť sa hlavnou promenádnou cestou späť k zámku.
KONOPIŠTĚ | Foto: Libor Sváček, CzechTourism
### Francúzska záhrada a anglický park v Dobříši Celý zámocký park v Dobříši má rozlohu 65 hektárov, vedľa rozľahlej anglickej záhrady môžete hneď pri zámku navštíviť veľmi krásnu francúzsku záhradu. Tá prešla medzi rokmi 2018 – 2020 revitalizáciou. Francúzska záhrada je prísne symetrická a je rozvrhnutá do troch terás. U návštevníkov je veľmi obľúbená, vďaka kvetinovým ornamentom a strihaným plotom navodzuje atmosféru viedenského Schönbrunnu. Celú záhradu dopĺňa bohatá sochárska výzdoba, väčšinou z dielne sochára Ignáca Františka Platzera. K najväčším dielam patrí kaskádová fontána na druhej terase, ktorú zdobí scéna Napájanie Héliových koní.
DOBŘÍŠ | Foto: Aleç Motejl, CzechTourism
### Kvetná záhrada v Kroměříži – pôvabný Libosad Pri obnove mesta, zničeného tridsaťročnou vojnou, vybudovali talianski architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodnej a bažinatej pôde za hradbami pôvabnú neskoro renesančnú záhradu. Tá má 16 hektárov, pýši sa 244 metrov dlhou galériou sôch antických bohov a postáv z histórie, či centrálnou Rotundou oslavujúcou svojou výzdobou vodný živel a umenie štukatérov, sochárov a freskárov. Celý komplex bol v roku 1998 pre svoju dochovanú historickú aj slohovú autenticitu architektúry aj krajinných a záhradných úprav zapísaný na Zoznam svetových kultúrnych a prírodných pamiatok UNESCO. Prostredie záhrady je využívané na výstavy, koncerty, slávnosti a predovšetkým slúži na prechádzky pre návštevníkov.
KROMĚŘÍŽ | Foto: Libor Sváček, CzechTourism
> Viac zaujímavostí o Česku si prečítate na [www.kudyznudy.cz](www.kudyznudy.cz) ### Bylinková záhrada za barokovým hospitálom Kuks Rozprestiera sa za budovou hospitálu Kuks už od čias jeho vzniku na začiatku 18. storočia. Pestovali sa tu liečivé bylinky pre potreby tunajšej lekárne U Granátového jablka, ale aj ovocie a zelenina pre hospitálnu kuchyňu. V rokoch 2013 až 2015 prešiel celý areál hospitálu rozsiahlou rekonštrukciou, v rámci ktorej bola obnovená aj bylinková záhrada. Rozdelená je symetricky na šestnásť štvorcov, pričom v súčasnosti je na dvanástich z nich zasadených mnoho druhov rozličných byliniek a liečivých rastlín. Okrem tradičných bylín sa na 144 záhonoch pestujú aj cudzokrajné rastliny, pričom zaujímavosťou je tiež sekcia s jedovatou flórou.
KUKS | Foto: Jan Špelda, Centrála cestovního ruchu Královéhradeckého kraje
### Záhradné labyrinty na zámku Loučeň Ak hľadáte miesto nielen pre príjemnú prechádzku, ale zároveň niečo, kde sa zabavia malí aj veľkí, môžete si naplánovať výlet do Labyrintária Loučeň, ktoré je prvé v Českej republike a zároveň jediné v Európe. Umiestnené je v loučeňskom zámockom parku, ktorý má 16 hektárov a nájdete v ňom množstvo exotických stromov.
LOUČEŇ | Foto: archív zámku
Každý z dvanástich labyrintov a bludísk je úplne iný, každý bol vytvorený z iného materiálu. A aký je v tom rozdiel? V labyrintoch vás jediná cesta, hoci poriadne kľukatá, povedie k vytýčenému cieľu. Oproti tomu v bludisku narazíte na mnohé rázcestia. A pritom nie každá z ciest, ktorú si na týchto rázcestiach vyberiete, vedie tým správnym smerom. Či už sa rozhodnete putovať labyrintom alebo bludiskom, zistíte, že to nie je len detská zábava, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Garantujeme, že sa zabavia všetci bez rozdielu veku. Okrem toho labyrinty sú magické a vraj dokážu ľuďom dobiť energiu. To by sa mohlo po náročnom období zísť, čo poviete?
LOUČEŇ | Foto: archív zámku
### Vrtbovská záhrada – najkrajšia baroková záhrada v Prahe Na svahu Petřína môžete navštíviť jednu z najkrajších a najvýznamnejších barokových záhrad v Prahe, Vrtbovskú záhradu. Tvrdí sa o nej dokonca, že je jednou z najkrajších záhrad svojho druhu na sever od Álp. Táto terasová baroková záhrada talianskeho typu bola pre Jana Josefa grófa z Vrtby, najvyššieho purkgrófa Pražského hradu, vybudovaná pri Vrtbovskom paláci v rokoch 1715 – 1720. Autorom návrhu je František Maxmilián Kaňka. Sochársku výzdobu záhrady vytvoril Matyáš Bernard Braun. V záhrade sa zvyknú organizovať rôzne podujatia – záhradné slávnosti, ale aj večerné prehliadky pri slávnostnom osvetlení
VRBOVSKÁ ZAHRADA | Foto: Štĕpán Vrzala, CzechTourism
> Viac zaujímavostí o Česku si prečítate na [www.kudyznudy.cz](www.kudyznudy.cz)

Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšieContinental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.