Extrémne teplo poškodilo cestu. Výsledok? Hromadná havária.

Prípad od našich susedov dokazuje, že vysoké teploty už neohrozujú iba ľudí. Teplotný nápor nezvládla diaľnica!
Vydané, zverejnil
V minulosti sme si zvykli, že pri extrémnych horúčavách mali problém vlaky a električky, presnejšie deformujúce sa koľajnice. Zdá sa však, že s takto extrémnym počasím nepočítali ani stavitelia ciest u našich západných susedov. V Českej republike sa totiž aktuálne následkom vysokých teplôt zvlnila a popraskala diaľnica. Stalo sa to na diaľnici D35 pri obci Daskabát. Najprv prišlo k prasknutiu betónového povrchu v smere na Ostravu, krátko na to museli diaľnicu uzatvoriť aj v opačnom smere na Olomouc, tentokrát sa vysoká teplota prejavila zvlnením povrchu cesty. Poškodenie cesty malo za následok reťazovú nehodu štyroch osobných a jedného nákladného vozidla. Okrem materiálnych škôd hlásili zasahujúci hasiči aj desať ľahšie zranených osôb. Podľa posledných správ si oprava cesty vyžiada minimálne týždňovú uzáveru. Je zaujímavé, že k takémuto poškodeniu cesty prišlo v našich zemepisných šírkach. Ak by sa tak stalo v južnej časti Európy, kde sú extrémne teploty podstatne častejšie, dalo by sa podobnými problémami rátať. Ale u nás v strednej Európe? Prečo sa tak stalo a či bola dodržaná technológia počas výstavby diaľnice, budú skúmať experti. V každom prípade sa s vysokými teplotami počas letných mesiacov budeme musieť zmieriť a našich cestárov čaká školenie v Taliansku či Portugalsku. Tam totiž cesty musia bez poškodenia odolávať ešte oveľa vyšším teplotám.

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšieContinental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.