Alternatíva existuje! Toyota na pretekoch prevetrala Corollu spaľujúcu vodík

Toyota zanovito tvrdí, že elektromobily nie sú ani zďaleka jedinou alternatívou, ako výrazne znížiť emisie v osobnej doprave. Predstavená alternatíva znie rozumne aj lákavo. Bude však vhodná aj pre bežné autá?
Vydané, zverejnil
O tom, že sa Toyota odhodlala k veľmi zaujímavému testu sme už písali. Do pretekárskej verzie modelu Corolla namontovala trojvalcový motor s objemom 1,6 litra, ktorý poznáme z modelu Yaris GR. Rozdiel bol v tom, že tento motor spaľoval vodík. Aby automobilka upriamila pozornosť na projekt, rozhodla sa motor upraviť minimálne. Nádrže na vodík pochádzali z modelu Mirai, v prípade motora sa zmenili zapaľovacie sviečky a samozrejme aj palivové potrubie. Bude to stačiť na to, aby auto dokázalo obsolvovať náročné preteky na 24 hodín? Dnes už poznáme odpoveď.

Pri neustálom vylepšovaní motorov je nevyhnutné inovovať aj palivá

Ako vo všetkých technologických odvetviach, aj v oblasti palív pre spaľovacie motory prebieha neustály vývoj. Špecialisti zo spoločnosti OMV v spolupráci s poprednými výrobcami áut, výskumnými centrami a univerzitami neustále pracujú na inováciách.

**Auto sa zúčastnilo pretekov Fuji Speedway v Japonsku, na trati však nevydržalo plnú porcie času.** Podľa informácií automobilky, však minimálne upravené auto dokázalo absolvovať 358 kôl, čo predstavuje vzdialenosť 1 634 kilometrov. Vodiči na trati strávili 11 hodín a 54 minút. Zo zostávajúcich 12 hodín a 6 minút bolo asi 8 hodín venovaných opravám a bezpečnostným kontrolám v boxoch, pričom na doplnenie vodíka boli potrebné asi 4 hodiny. Vzhľadom na to, že úprave auta venovali v automobilke veľmi málo času, sú tieto výsledky mimoriadne sľubné. Zostáva nám veriť, že technici Toyoty budú na technológií naďalej pracovať, vďaka čomu by sa mohla objaviť aj v sériových modeloch.
Test teda v konečnom dôsledku potvrdil dlhodobo prezentovaný názor, že k znižovaniu emisií v osobnej doprave nevedie iba jediná cesta. Toyota verí, že spaľovacie motory na vodík môžu v budúcnosti zohrať významnú úlohu v dosiahnutiu emisného cieľa do roku 2050, kedy majú emisie CO₂ v porovnaní s rokom 2010 klesnúť o 90 percent.

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšieContinental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.