Kríza SUV: General Motors chce predať Hummer

Vysoká cena ropy a s ňou súvisiace zdražovanie benzínu dáva poriadne zabrať segmentu SUV. Prejavuje sa to predovšetkým v Spojených štátoch, ktoré sú tradične najväčším trhom pre tento typ vozidiel.
Vydané, zverejnil
O neveselej situácii viac ako jasne svedčí fakt, že General Motors zatvára štyri severoamerické továrne, ktoré vyrábali autá s pohonom štyroch kolies a veľké pickupy. No GM sa okrem toho odhodlal k doteraz bezprecendtnému kroku: uvažuje o predaji luxusnej značky Hummer. Šéf koncernu Rick Wagoner označil rozhodnutie o zatvorení tovární za „veľmi ťažké“, ale nevyhnutné. Podľa neho rastúci dopyt po úspornejších autách už nemožno považovať za dočasný trend. GM zatvorí továrne Moraine (Ohio), Janesville (Wisconsin), Oshawa (Kanada) a Toluca (Mexiko). To, že podobné kroky sú spojené s prepúšťaním, je jasné, no presný počet ľudí zatiaľ nie je známy. Podľa odborovej organizácie TCA však len v Oshawe príde o prácu 2 600 zamestnancov. Koncern očakáva do roku 2010 úspory nákladov vo výške približne miliardy dolárov (19,5 miliardy korún). Namiesto toho sa koncern zameria na úspornejšie modely a pre americký trh chce vyvinúť ekologický elektromobil Chevy Volt. Dozorná rada už schválila peniaze a nový model sa má začať predávať už koncom roka 2010. Okrem toho koncern spustí projekt malého modelu značky Chevrolet, ktorý by mohol uspieť všade vo svete. Zdroj: Die Welt, Spiegel Online Spracovala: Soňa Zverková

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšieContinental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.