Fiat Grande Punto 1.4 T-Jet: Rozvášnený Talian

Aktuálny trend downsizingu zachytil aj Fiat. Model Grande Punto dostal motor s prepĺňaním, zabalil sa do atraktívnejšej karosérie a vbehol do ringu s jasnou misiou: dokázať tvrdenie o nahraditeľnosti objemu.
Vydané, zverejnil
Slovenskému publiku netreba Fiat Grande Punto zvlášť predstavovať. Nami testovaný zástupca malého segmentu vyzeral však na rozdiel od klasického modelu o niečo dynamickejšie. Prispela k tomu hlavne trojdverová karoséria, disky s priemerom sedemnásť palcov, efektná koncovka výfuku či decentný zadný spojler. V interiéri sme našli obklad palubnej dosky vzdialene pripomínajúci kovový povrch a sedadlá s výraznejším bočným vedením. Športovo ladenému exteriéru a interiéru neostala nič dlžná ani pohonná jednotka, ktorá momentálne predstavuje vrchol benzínovej ponuky modelu Grande Punto. Prepĺňaný štvorvalec 1.4 T-Jet dosahuje výkon 88 kW (122 k). Nie je to síce Abarth, napriek tomu však dokáže auto slušne rozhýbať. Ručička tachometra vybehne na rýchlosť 100 km/h za 8,9 sekundy a zastaví sa až tesne pred magickou hranicou 200 km/h. Pri predbiehaní stačí mať motor vytočený na 2000 otáčkach za minútu, pri ktorých je už dostupných maximálnych 206 Nm krútiaceho momentu. Keď zošliapnete plynový pedál a ručička otáčkomera vyletí nad tri tisícky, zistíte, v čom je krása prepĺňania. Jednoducho povedané, misia nahradenia objemu bola splnená. Agregát sa za športovo ladenej zvukovej kulisy necháva ochotne vytáčať až za hranicu 6000. Kladne hodnotíme nastavenie podvozka, ktorý najmä na kvalitných cestách dobre drží stopu. Jazdné vlastnosti sú neutrálne, v extrémnejšej situácii zasiahne veľmi dobre nastavené ESP. Trochu kritiky si zaslúži posilňovač riadenia, ktorý je aj bez režimu City príliš účinný. Popracovať by vo Fiate mohli aj na presnejšom chode radiacej páky. Počas testu nás lákalo naplno si užívať potenciál motora. Subjektívne kopnutia do sedadiel sú veľmi príjemné, ale pri súčasných cenách benzínu to s nimi netreba preháňať. Pri plnom nasadení môže takéto Grande Punto spapať až jedenásť litrov na 100 km. Keď však jazdíte umiernene, nie je problém dokonca podliezť hranicu šiestich litrov. Nami dosiahnutý priemer o jeden liter prekročil výrobcom udávaných 6,6 litra, čo nie je vzhľadom na ponúkanú dynamiku najhorší údaj. Text: Peter Michalec Foto: PANER (1) a autor **HODNOTENIE: \* \* \* \*** **Plusy** Dobrý ťah motora v stredných otáčkach, primeraná spotreba paliva, neutrálne jazdné vlastnosti, nastavenie ESP, komfort pruženia. **Mínusy** Príliš účinný posilňovač riadenia, vysoká nakladacia hrana, menej odkladacích priestorov. Technické údaje**Motor****prepĺňaný benzínový 1.4 R4**Zdvihový objem1368 cm3Výkon88 kW/120 k pri 5000 ot/minKrútiaci moment206 Nm pri 1750 ot/min**Karoséria**Dĺžka x šírka x výška4030 x 1687 x 1490 mmRázvor2510 mmBatožinový priestor275 l**Jazdné výkony**Maximálna rýchlosť195 km/hZrýchlenie 0-100 km/h8,9 sSpotreba počas testu7,6 l/100 kmEmisie CO2155 g/km**Cena**Základná cena verzieod 483 900 Sk s DPH

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšieContinental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.