Oceľový úder pre automobilky

Automobilkám sa zrejme skončili zlaté časy. Po zdražovaní benzínu im môže drastický rast cien ocele urobiť poriadny škrt cez rozpočet.
Vydané, zverejnil
Európske automobilky musia počítať so zvýšením cien ocele približne o 60 percent na 770 eur za tonu. Svetová oceliarska jednotka ArcelorMittal oznámila, že v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch plánuje v niekoľkých krokoch upraviť cenu. Podľa vyhlásenia koncernu je zdražovanie dôsledkom vysokého dopytu v Európe a rastúcich cien energií a surovín. Podľa Handelsblattu železná ruda približne za rok zdražela o 40 percent a cena oceľového šrotu sa zdvojnásobila. Odborníci predpokladajú, že aj menšie oceliarne budú nasledovať príklad ArcelorMittalu. Už teraz sa ohlásila svetová štvorka – kórejské Posco, ktoré chce od tohto mesiaca zvýšiť ceny o 21 percent (95 eur), Thyssen-Krupp hovorí o sume 130 eur a Salzgitter o 150 eur. Predstaviteľ ArcelorMittalu Olli-Matti Saksi očakáva, že napätá situácia pretrvá aj v nasledujúcom období, čo vyústi do ďalšieho zdražovania. Najviac tento úder pocíti Nemecko, ktoré možno smelo považovať za mekku európskeho automobilového priemyslu. V prvom rade sa zdražovanie dotkne stredných podnikov, ktoré spracúvajú oceľ pre automobilky, napríklad vyrábajú tlmiče či formujú plechy. Pritom už v roku 2004 každá šiesta firma hovorila o existenčných problémoch, no teraz je situácia oveľa hrozivejšia. Predovštkým pre nevídané tempo rastu cien. Kým tona plochej ocele začiatkom roka stála 500 eur, v apríli bola o sto eur drahšia a za júlové dodávky už oceliarne požadujú 720 eur. Pred štyrmi rokmi ešte mohli firmy presunúť vyššie náklady na zákazníka, tentokrát už mnohí túto šancu nebudú mať. V podobnej situácii sú aj automobilky, ktoré zdražovanie pocítia na jeseň pri uzatváraní nových dodávateľských zmlúv. Handelsblatt toto zvýšenie odhaduje na dvojciferný miliardový údaj. K tomu sa pridružuje akútna hrozba, že predaj vozidiel aj vzhľadom na rast cien benzínu po rokoch výrazne klesne. Zdroj: Handelsblatt, ArcelorMittal Spracovala: Soňa Zverková

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšieContinental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.