Lotus Elise SC Clark Type 25 v Európe

Značka Lotus si zaspomínala na svojho legendárneho šampióna Jima Clarka limitovanou serious modelu Elise SC.
Vydané, zverejnil
Jim Clark, dvojnásobný majster sveta, vyhral počas svojej relatívne krátkej kariéry 25 veľkých cien F1. Okrem nich však štartoval aj vo formuli 3, cestovných automobiloch s legendárnym Fordom Cortina Lotus či osudnej formuli 2. Presne 40 rokov po jeho smrti pripravila automobilka Lotus špeciálnu verziu roadsteru Elise, ktorý okrem počtu víťazstiev pripomína aj typové označenie prvého Clarkovho auta v F1. Limitovaná séria 25 kusov pre britské ostrovy rýchlo našla svojich majiteľov, preto sa Lotus rozhodol postaviť ďalších 25 vozidiel pre Európu. Lotus Elise SC Clark Type 25 je lakovaný v tradičnej kombinácii britskej závodnej zelenej so žltým pozdĺžnym pásom. Športové disky sa ponúkajú v historickej čierno-striebornej kombinácii. Retro vládne aj v interiéri s čierno-červenými sedadlami a drevenými doplnkami. Pod kapotou pracuje kompresorom prepĺňaný štvorvalec 1.8 od Toyoty s variabilným spínaním druhého vysokovýkonného vačkového hriadeľa. Do 4000 otáčok sa tak dá jazdiť pomerne ekonomicky, kdekoľvek v rozsahu 4000 – 6200 sa s ohľadom na štýl jazdy vodiča môže z auta stať doslova beštia. S výkonom 163 kW (220 k) pri pohotovostnej hmotnosti pod 1 tonu sa top inak nazvať nedá. Roadster zrýchli z 0 na 100 km/h za 4,6 sekundy a maximum je 238 km/h, pričom priemernú spotrebu udáva výrobca na optimistickej hodnote 8,5l/100 km. Hoci by mnohí majitelia ocenili pocity aké zažíval Jim Clark v Lotuse 25, ktorý hnal dopredu o čosi slabší osemvalec Coventry Climax, Lotus pre ich vlastnú bezpečnosť inštaluje do auta sériovo pomôcky ako trakčnú kontrolu či ABS. Auto sa predáva za 44 100,00 € (1 328 557 Sk) bez dane. Tú si treba prirátať podľa krajiny, kde sa auto bude kupovať.

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšieContinental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.