EuroNCAP: Koniec päťhviezdičkových?

V ostatnom čase sa čoraz viac nových automobilov pochválilo piatimi hviezdičkami z crashtestu podľa agentúry EuroNCAP. To prinútilo agentúru k zmenám.
Vydané, zverejnil
Súčasná bodovacia schéma a testovacie procedúry fungujú od roku 1997. V tom čase sa zdalo takmer nemožné, aby auto získalo päť hviezd. V súčasnosti však s týmto hodnotením vychádza 97 % rozbitých vozidiel. Bezpečnosť sa teda výrazne zlepšila, avšak EuroNCAP ešte stále vidí rezervy a na tie chce upozorniť. Všeobecne ide predovšetkým o ochranu chodcov. V tomto kritériu až 67 % vozidiel výjde z testov len s hodnotením dve hviezdy. Agentúra vidí príčinu v tom, že automobilky sa zameriavajú na bezpečnosť posádky, aby svoj výsledok potom mohli prezentovať v reklamnej kampani a na ostatné oblasti crashtestov už nemyslia. Zmeniť by to mala nová hodnotiaca schéma, ktorá sa začne používať v budúcom roku. V odborných kruhoch sa už dávnejšie špekulovalo, že EuroNCAP pridá šiestu hviezdu. To sa ale nestane. Maximum bude aj naďalej päť hviezd, no bodovacia schéma bude viac zohľadňovať ochranu chodcov aj prítomnosť moderných asistenčných systémov ako ESP či predkolízne systémy. Do testovacích procedúr pribudne test zameraný na riziko zranenia krku. Konkrétne detaily k novinkám vydá agentúra EuroNCAP po ich schválení. Prvé výsledky crashtestov získané podľa inovovanej metodiky sa dozvieme vo februári 2009.

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšieContinental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.