Zákon o cestnej premávke povolí promile za volantom

Nový zákon o cestnej premávke by mal čoskoro povoliť určitú hladinu alkoholu v krvi. V porovnaní s doterajšou praxou však paradoxne ide o sprísnenie.
Vydané, zverejnil
Ministerstvo zdravotníctva predložilo návrh, ktorým by sa v novom zákone o cestnej premávke zakotvila povolená hranica alkoholu v krvi na úrovni 0,2 promile. Parlament sa má návrhom zákona zaoberať na septembrovej schôdzi a v prípade, že všetko pôjde podľa plánu, do platnosti by mohol vstúpiť 15. novembra tohto roka. Táto hranica však paradoxne znamená sprísnenie doterajšej praxe. Ako nám povedal hovorca prezídia Policajného zboru Viktor Plézel, v súčasnosti polícia toleruje hladinu 0,3 promile, dokonca aj v prípade dopravnej nehody. Podľa jeho slov totiž Súdno-lekárska komora vo svojom posudku uviedla, že túto hladinu dokáže vyprodukovať samotný ľudský organizmus a neovplyvňuje vnímanie ani reakcie vodiča v cestnej premávke. Podľa informácií ministerstva zdravotníctva v krvi sa môže vytvoriť po jedlách, ktorých príprava si vyžaduje alkohol, napríklad, mäso na víne, rôzne dezerty či flambované potraviny, do „kritickej“ kategórie patrí aj ovocie alebo kompót, ktorý skvasil a začal sa v ňom vytvárať alkohol. Lenže 0,2 či 0,3 promile môžu spôsobiť aj dve plechovky nealkoholického piva, ak je vodič testovaný krátko po ich vypití. Do úvahy prichádzajú aj rôzne preparáty s obsahom alkoholu, ktoré sa používajú na toaletu ústnej dutiny a hrdla. Koncentrácie pod 0,3 promile sú pritom považované za nespoľahlivé, pretože znemožňujú odlíšiť spôsob, akým sa alkohol do krvi dostal. Inými slovami, či si vodič dal za pohárik alebo zjedol skvasený kompót. Preto sa v pôvodných krajinách Európskej únie nepoužívajú nižšie limity. Text: Soňa Zverková Tolerancia alkoholu v krvi v EU**Krajina****Promile**Belgicko 0,5Česká republika0Francúzsko 0,5Holandsko 0,5Írsko 0,8Luxembursko 0,5Maďarsko0Malta 0,8Nórsko0,2Poľsko 0,2Rakúsko 0,5Rumunsko0Slovensko0Španielsko 0,5Švajčiarsko 0,5Švédsko0,2Taliansko 0,5Veľká Británia 0,8

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšieContinental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.