Legendárne Iveco Campagnola je späť

V rokoch 1951 až 1987 ho vyrábal Fiat, vďaka ktorému sa stal legendou… model Campagnola od talianskeho úžitkového špecialistu Iveco, patriaci do koncernu Fiat, chce po 20 rokoch späť svoju slávu.
Vydané, zverejnil
Nový model Iveco Campagnola je odvodený od off-roadu Massif, ktorý bol verejnosti predstavený v marci 2008. Novým off-roadom, turínsky výrobca úžitkových automobilov, rozšíril paletu svojej produkcie o špecifický model na prepravu osôb, pričom úlohou auta je zachovať si charakteristiku autentického terénneho vozidla. Posledné auto s názvom Campagnola zišlo z výrobnej linky v roku 1987 a model, ktorý sa po viac ako dvadsiatich rokoch vrátil na trh, má úspešne nadviazať na legendárnu povesť svojho predchodcu. Na svoju misiu má všetky potrebné zbrane: robustné šasi a pohon všetkých kolies. Tie by vozidlo mali robiť obratné a odolné v ťažkom teréne. Automobilka Iveco, patriaca do gigantu Fiat, si vybrala na predstavenie nového off-roadu prostredie, v ktorom by sa malo auto cítiť ako doma, extrémny terén na úpätí masívu Mont Blanc. Pomyslenému stiahnutiu plachty asistovala špeciálna alpská jednotka talianskej armády, ktorá sprístupnila svoj testovací polygón a uzavreté horské cesty. Motoristickí novinári si tak mohli na vlastnej koži vyskúšať, či sa Campagnola na off-road iba hrá, alebo ním aj skutočne je. Vozidlo počas predstavenia operovalo v nadmorskej výške 2300 m.n.m., na trati dlhej 17 km, počas ktorej sa musela pobiť aj s takmer 100 % klesaním. Na rozdiel od modelu Massif, z ktorého je nový model odvodený, bude Campagnola k dispozícii len v trojdverovej verzii a v štvormiestnom prevedení, s rázvorom 2452 mm a v dvoch retro farbách (šalviovo zelenej a slonovinovej). Auto meria na dĺžku 4248 mm, na šírku zaberie 1750 mm a do garáže nižšej ako 2050 mm sa nezmestí. Tieto rozmery by mohli zabezpečiť off-roadu pomerne slušnú obratnosť na kľukatých nespevnených cestách a nemali by zavadzať ani v mestskej premávke. Pre pohyb na spevnených komunikáciach je pripravené vypínanie pohonu predných kolies, čo vedie aj k zníženiu priemernej spotreby paliva. Po masívnou prednou kapotou si svoju prácu vykonáva 16 ventilový vznetový agregát 3,0 HPT, ktorý spĺňa emisnú normu Euro 4. Konštruktéri ho vybrali z dodávky Iveco Daily, pričom mu zachovali jeho pôvodnú charakteristiku. S výkonom 129,5 kW (176 k) pri 3200 – 3500 ot/min. a maximálnym krútiacim momentom 400 Nm pri 1250 – 3000 ot./min, by mala mať Campagnola dostatočnú dynamiku. Výkon si za svoju prácu vypýta 11 litrov nafty na 100 km. Vďaka tejto pohonnej jednotke sa maximálna rýchlosť vyšplhá na 170 km/h a do ovzdušia vypustí 294 g/km CO2. Pre slovenských zákazníkov bude Campagnola k dispozícii od roku 2009. Taliani si Iveco Campagnola môžu kúpiť od 28 900 eur (+ DPH). V štandardnej výbave bude v závislosti od trhov ABS, uzávierka diferenciálu, kožený interiér, automatická klimatizácia, elektrické ovládanie okien či GPS navigácia.

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšieContinental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.