SPONZOROM AKTUALÍT NA AUTOVINÁCH JE

F1: Francúzsko sa stiahlo

Finančná kríza začína prenikať aj do F1. Okrem sponzorov sa však do problémov dostávajú aj promotéri.

Vydané , zverejnil

Francúzska federácia motoristického športu FFSA oficiálne stiahla Veľkú cenu Francúzska z kalendára pre rok 2009. Ako dôvod boli uvedené finančné problémy. Okruh uprostred ničoho v Magny-Cours patrí k dlhodobo kritizovaným a napriek nedávnej rekonštrukcii boli jeho dni v kalendári F1 spočítané. Veľká cena Francúzska sa pôvodne v roku 2009 nemala konať, zmenila to len dohoda na poslednú chvíľu, ktorú zainteresovaní oznámili počas víkendu v Magny-Cours. FFSA ale podľa všetkého nedokázala utiahnuť každoročný 10-percetný nárast poplatkov za konanie pretekov. Vzhľadom na situáciu sa predpokladá, že podujatie vypadlo bez náhrady.

Hoci žiaden zo sponzorov ešte neoznámil svoj odchod z F1, viacero firiem pociťuje dôsledky krízy. Podľa zákulisných informácii je v najväčšom ohrození Williams, pretože banke RBS hrozí prevzatie štátom a za ďalšími logami stojí islandská spoločnosť Baggur, ktorá je tiež v problémoch. Istý je odchod firmy Petrobras, ktorá sa namotala na ekologický imidž Hondy. Pre súkromný tím to znamená obrovské finančné straty.

Do krízy sa paradoxne môže dostať aj Ferrari, hoci tím stále dostáva štedré balíčky od značky Marlboro. Automobilka však zaznamenala pokles odbytu. Dôvodom je kríza, ktorá núti manažérov šetriť a trh tak zaplavujú relatívne nové a málo jazdené Ferrari z druhej ruky. Existenciu tradičnej značky v F1 to ale pravdepodobne výraznejšie neohrozí.

Text: Martin Ruisl

Vydané , zverejnil

Pokračujte na ďalší príspevok »