Unikát z múzea Škoda

Jediný uchovaný kus s originálnou karosériou na svete, Laurin&Klement typ G, si vďaka Múzeu Škoda Auto našiel svoje teplé miesto.
Vydané, zverejnil
Reštaurátorskej dielni múzea sa zatiaľ nepodarilo presne určiť dátum narodenia automobilového deda, no predpokladá sa, že bol vyrobený približne v roku 1909. „Vystavený Lauring&Klement GR4 je vo výnimočne dobrom a originálnom stave s romantickou karosériou. Zistenie jeho veku je zatiaľ v štádiu presného určenia,“ vysvetľuje Eva Ticová z reštaurátorskej dielne Škoda Auto. Majiteľom tohto unikátu je Vladimír Hoferek z AV ENGINEERING, ktorý sa pri jeho kúpe nechal inšpirovať filmom Dobrý vojak Švejk. „Automobil som prvýkrát videl vo filme o vojakovi Švejkovi v roku 1956. Po pätnásťročnom hľadaní sa mi ho podarilo kúpiť na maďarsko-rumunskom pohraničí,“ opisuje svoju cestu za vozidlom jeho majiteľ, ktorý v roku 1988 na ňom absolvoval aj svadobnú jazdu. Laurin&Klement typ G je jedným z dvoch uchovaných kusov, pričom s originálnou karosériou, phaeton “Roi des Belges”, je jediný na celom svete. „Myslím si, že toto auto presne stelesňuje výnimočnosť a kvalitu automobilov Laurin&Klement. Každý kto ho vidí, pocíti zvláštne kúzlo a potrebu vyjadriť uznanie a rešpekt umeniu našich predkov,“ doplňuje Vladimír Hoferek.

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšieContinental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.