F1: Rozhodne sa v nedeľu

Tohoročný šampionát F1 stojí tesne pred svojím vyvrcholením. V nedeľu večer spoznáme nového majstra sveta, ktorý sa bude volať buď Lewis Hamilton alebo Felipe Massa.
Vydané, zverejnil
Momentálna situácia nahráva britskému pilotovi, ktorý vedie priebežné hodnotenie o 7 bodov. Ak Hamilton dorazí do cieľa pred Massom, nie je čo riešiť. Zaujímavé sú však opačné scenáre, pričom Massa môže skončiť najhoršie druhý. Ani to mu ale nemusí stačiť. Ak Brazílčan na domácej pôde vyhrá, Hamilton potrebuje získať aspoň 4 body za piate miesto, aby vyhral. Ak nastane rovnosť bodov, rozhoduje počet víťazstiev a ten hrá v prospech Massu. Táto situácia však má aj svoj kontroverzný rozmer, ktorý jej zabezpečila Veľká cena Belgicka. Tú pôvodne vyhral Hamilton, no po penalizácii klesol až na tretie miesto a víťazstvo pripadlo Massovi. Kým teraz je stav 5:5, bez tejto penalizácie by to bolo 6:4 pre Hamiltona. Massove druhé miesto by pre neho znamenalo titul v prípade, ak by Hamilton prišiel maximálne ôsmy a zinkasoval by len jeden bod. Obaja majú po dve druhé miesta a pre Brazílčana by to bolo celkovo tretie pričom počet víťazstiev by zostal rovnaký. Okruh Interlagos je špecifický množstvom úzkych zákrut a výraznými zmenami nadmorskej výšky. To by mohlo viac vyhovovať monopostom Ferrari, no McLaren môže ísť na istotu. Preteky sú už polroka vypredané a domáci by isto najradšej oslavovali titul. Veľká cena Brazílie ale v ostatných rokoch nepatrí k obľúbeným v radoch miestnych pilotov. Piquet má na konte len dve domáce víťazstvá, Senna tu dokázal vyhrať až tesne pred nečakaným koncom kariéry, Barrichellovi sa to nepodarilo vôbec a aj Massa má na konte len jeden domáci triumf. Hoci v F1 sa nezvyknú diať špinavosti ako v pretekoch cestovných vozidiel, zásah tretej strany nie je vylúčený. Alonso deklaroval, že je pripravený pomôcť Massovi a mnoho ďalších pilotov netají svoje antipatie voči Hamiltonovi. Na cielený útok si asi netrúfne nikto, no zvlášť Brit stojí pred najťažším víkendom svojej doterajšej kariéry. Štart pretekov je plánovaný na nedeľu o 18.00, víťaza a teda aj majstra sveta spoznáme, ak sa nič mimoriadne nestane, do dvoch hodín. Meteorológovia sľubujú nestále počasie s teplotami okolo 20 stupňov. Stratégia bude preto mimoriadne dôležitá. Text: Martin Ruisl

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšieContinental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.