Zlatý volant 2008: Volkswagen triumfuje

Zlatý volant patrí k najznámejším oceneniam v Nemecku. V tomto roku vo väčšine kategórií zožal úspech koncern Volkswagen.
Vydané, zverejnil
Zlatý volant sa udeľuje od roku 1976 a ešte nikdy ho nezatienili aktuálne udalosti tak ako práve v tomto roku. Klesajúci predaj, finančná kríza a rastúci tlak na ekológiu dávajú automobilkám zabrať a ich šéfovia sú vďační za akúkoľvek dobrú správu. Tento rok zožal najväčší úspech koncern Volkswagen, keďže štyri zo šiestich hlavných cien si odniesli modely dcérskych značiek: Seat Ibiza, VW Golf, Škoda Superb a Audi Q5. O víťazoch rozhodla nezávislá porota technikov, jazdcov a prominentov. Najprv sa kandidáti museli podrobiť 11 miliónom čitateľom týždenníka Bild am Sonntag a návštevníkom jeho internetovej stránky, ktorí z ponuky vybrali do posledného kola 19 noviniek predchádzajúceho roka. Za ich volant si počas dvojdňových testovacích jázd v areáli Fiatu v talianskom Balocco sadli porotcovia, ktorí ocenili auto bodmi od 0 do 15. Pretekári hodnotili motor a podvozok, riadenie, brzdy a radenie, technici sa zamerali na ekologické aspekty, bezpečnosť a pomer cena/výkon, prominenti zas na vnútorný a vonkajší dizajn, jazdné dojmy, pohodlie a priestor, funkčnosť a variabilitu. K vrcholu slávnostného udeľovania cien v Berlíne, ktoré sa konalo tento týždeň, patrilo odovzdanie špeciálnej ceny Zeleného volantu. Cenu priviezol v elektricky poháňanom smarte nový Majster sveta F1 Lewis Hamilton. Víťazovi ho odovzdala predsedkyňa klubu Zelených v nemeckom parlamente Renate Künastová. Ocenenie získal systém BlueTEC z dielne Mercedesu, ktorý znižuje emisie oxidov dusíka a vďaka nemu Mercedes spĺňa prísne normy pre dieselové motory vo všetkých štátoch USA. Ďalším špeciálnym ocenením bol Čestný volant, ktorý získal šéf Boschu Franz Fehrenbach. Zaslúžene, veď Bosch denne registruje 14 nových patentov. Medzi najväčšie zásluhy pre automobilizmus patrí štart-stop systém a princíp vstrekovania paliva. Spracovala: Soňa Zverková Výsledky jednotlivých kategórii: **Mini a malé autá** 1. Seat Ibiza 2. Ford Fiesta 3. Alfa Romeo MiTo **Kompakty** 1. VW Golf 2. Lancia Delta 3. Nissan Tiida **Stredná a vyššia stredná trieda** 1. Škoda Superb 2. Jaguar XF 3. Opel Insignia **Terénne automobily** 1. Audi Q5 2. BMW X6 3. Mercedes GLK **Kupé** 1. BMW radu 1 Coupé 2. VW Scirocco 3. Mercedes CLC

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšieContinental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.