Ford ruší pracovné miesta

Po svete sa začína špekulovať o možnom konkurze Fordu. Ten sa napriek špekuláciám trápi so zúriacou finančnou krízou a ruší ďalšie pracovné miesta.
Vydané, zverejnil
Druhý člen detroitskej veľkej trojky – Ford – zaznamenal v treťom štvrťroku stratu pred zdanením 2,7 miliardy dolárov v porovnaní s 24 miliónmi dolárov v rovnakom období minulého roka. Pre drastický pokles dopytu sa obrat znížil viac ako pätinu zo 41,1 na 32,1 miliardy dolárov. Najhorší vývoj však zaznamenala likvidita, čiže disponibilná hotovosť. Vzhľadom na krízu neutíchajú špekulácie o možnom konkurze. Príčinu potvrdil aj samotný koncern: v danom kvartáli totiž minul 7,7 miliardy dolárov, čím sa mu hotovostné rezervy na ďalšiu činnosť znížili na povážlivých 29,6 miliardy dolárov. Hoci automobilka pred týždňom oznámila rozsiahle rušenie pracovných miest, na odstrel je ďalších desať percent. Možno sa táto stratégia oplatí, pretože vďaka úsporám na sociálnych výdavkoch v treťom štvrťroku vykázal jednorazový zisk dve miliardy dolárov. Čistú stratu tak medziročne znížil z 380 na 129 miliónov dolárov. Volanie o pomoc. Veľká americká trojka sa v súčasnej situácii najviac spolieha na finančnú pomoc z Washingtonu. Hoci vláda schválila zvýhodnené úvery vo výške 25 miliárd dolárov, sektoru sa máli a žiada dvojnásobok. Zástupcovia automobiliek sa tento týždeň stretli vo Washingtone s predstaviteľmi vlády, kde prosili o pomoc. Podľa nich totiž túto sumu pohltí snaha zachovať si platobnú schopnosť. Rovnako veľkú čiastku však potrebujú na zdravotné a dôchodkové záväzky voči súčasným a bývalým zamestnancom. Zdroj: Financial Times Deutschland, Handelsblatt Spracovala: Soňa Zverková

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšieContinental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.