Odpovedáme na otázky, čo všetko takéto psychotesty zahŕňajú a čo sa pri nich posudzuje. Ak ste si mysleli, že pri psychologickom posúdení spôsobilosti na šoférovanie človek vyplní iba zopár krúžkovacích testov, ste na veľkom omyle.
Až 40 percent nehôd sa udeje v noci. Zhoršená viditeľnosť a nepresné posudzovanie rýchlosti a vzdialenosti sú dôvodmi, pre ktoré by ste šoférovaniu v noci mali venovať zvýšenú pozornosť.
Keď si nastupujete ako spolujazdec alebo pasažier do auta, MHD, lietadla či vlaku, pravdepodobne zvažujete výber sedadla najmä na základe komfortu. Pri výbere miesta by ste však mali oveľa viac dbať na vašu bezpečnosť. Na základe viacerých výskumov a štatistických údajov odborníci uvádzajú, ktoré miesta sú v konkrétnych dopravných prostriedkoch najbezpečnejšie a ktorým by ste sa mali naopak vyhýbať.
Aké sú psychické reakcie ľudí po dopravných nehodách? Rozmanité a niekedy zásadne ovplyvňujúce každodenný život. Prečítajte si náš článok o tom, ako pomôcť sebe i ostatným, ak sa stali svedkom alebo účastníkom nehody, ktorá ich zasiahla aj po psychickej stránke.
O možnosť šoférovať nemusíte prísť iba po nehode, ale aj preventívne. Prečítajte si, ktoré zdravotné problémy vás môžu pripraviť o vodičské oprávnenie, prípadne ktoré ochorenia musíte mať nevyhnutne zapísané v dokladoch.
Cestujete na sviatky za rodinou na druhý koniec Slovenska? Nemusí ísť o hneď 6-hodinovú jazdu, veď zlé počasie môže aj z dvojhodinovej cesty urobiť celodennú jazdu, ktorú znášajú zle najmä deti, pretože po chvíli sa začnú nudiť. Vtedy je dobré mať na pamäti zopár hier, ktorými ich ľahko zabavíte (a seba tiež) a čas ubehne rýchlejšie.