Audi testuje syntentický e-benzín, e-naftu už plánuje vyrábať vo veľkom

Špecialisti Audi spoločne s bioinžiniermi vyrobili prvú verziu benzínu vyrobeného z biomasy. Toto by mohla byť revolúcia celého autopriemyslu, syntentickú naftu pritom už testuje dlhšie.
Vydané, zverejnil
Automobilka z Ingolstadtu spolu so svojimi technologickými partnermi prvýkrát vyrobila dostatočné množstvo regeneračného paliva pre prvé skúšobné motory. Spolu s firmou Global Bioenergies SA spoločnosť doteraz vyrobila najobjemnejšiu šaržu e-benzínu. Dokopy však ide stále iba o 60 litrov. „Rovnako ako ostatné e-palivá od Audi, nový e-benzín má mnoho výhod. Jeho výroba nie je závislá od dodávok ropy, je kompatibilná s existujúcou infraštruktúrou a otvára možnosť uzavrieť uzavretý uhlíkový cyklus,“ hovorí Reiner Mangold, vedúci oddelenia udržateľného rozvoja v spoločnosti AUDI AG. „E-benzín“ Audi je v podstate kvapalný izooktán. V súčasnosti sa vyrába z biomasy v dvojstupňovom procese. Inžinieri Audi už začali testovať spaľovanie a emisie nového paliva v skúšobnom motore. Ako syntetické palivo s vysokou čistotou a dobrými vlastnosťami ponúka riešenie od AUdi možnosť ďalej zvyšovať kompresiu motora a tým zvyšovať jeho účinnosť. Z dlhodobého hľadiska sa budú inžinieri usilovať o zmenu výrobného procesu takým spôsobom, aby sa vôbec nevyžadovalo použitie biomasy. Podľa týchto predpokladov by mali byť dostatočnými východiskovými materiálmi v tomto procese oxid uhličitý a vodík získaný z obnoviteľných zdrojov. Znie to neskutočne a možno priam naivne, ale veda, našťastie, nie je závislá na tom, či jej princípom niekto verí alebo nie.
E-benzín a e-nafta by sa mohli do áut tankovať rovnako ako súčasné kvapalné palivá. Vlády i firmy by sa tak vyhli astronomickým nákladom na rozvíjanie infraštruktúry, ako je tomu dnes v prípade elektromobility.
Jedným z najdôležitejších produktov v rade e-palív Audi je tiež e-diesel. Audi v spolupráci s partnerom Sunfire od roku 2014 do októbra 2016 zriadilo pilotné zariadenie v Drážďanoch, ktoré bolo postavené práve na výrobu e-dieselu/e-nafty. Základnými surovinami boli oxid uhličitý a voda, elektrická energia potrebná k výrobe bola zabezpečená z obnoviteľných zdrojov. Konečným výsledkom bol Blue Crude (modrý olej), ktorý bol vylepšený do podoby Audi e-diesel. Audi v súčasnosti plánuje spustiť výrobu v Laufenburgu v švajčiarskom kantóne Aargau. Štyri kruhy spolu so svojimi partnermi Ineratec GmbH a Energiedienst Holding AG predpokladájú, že nový závod bude vyrábať asi 400-tisíc litrov Audi e-nafty ročne. Prvýkrát bude jediným zdrojom elektrickej energie v tomto procese vodná energia.

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšie



Continental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.