V Holandsku testujú špehovacie automaty. Kvôli bezpečnosti.

Cieľom nových automatizovaných systémov je odhaľovať a pokutovať vodičov, ktorí za volantom používajú mobilný telefón.
Vydané, zverejnil
Používanie mobilného telefónu počas jazdy je mimoriadne nebezpečné. Podľa vyjadrenia odborníkov z Holandska je to dokonca jeden z troch hlavných dôvodov vzniku dopravných nehôd. Tamojšie úrady sa preto rozhodli rázne konať. Aktuálne už v okolí mesta Waardenburg prebieha testovacia prevádzka „špehovacích automatov“. Systém, ktorý dodala austrálska spoločnosť OneTask, dokáže fotiť vodiča počas jazdy. Kamery sú zatiaľ umiestené buď na mostoch, alebo klasických trojnožkách. Firma sľubuje, že ochrana súkromia zostane zachovaná, na fotke nebude zaznamenaná tvár, ale iba volant a ruky vodiča. Nie celkom si to vieme predstaviť, zvlášť pri rôznych výškach automobilov a tiež uhle snímania z dôvodu umiestnenia kamery. Predpokladajme, že to vo firme dokázali vyriešiť vyladením softvéru. **Fotia všetkých!** Podľa zverejnených informácií je veľmi pravdepodobné, že kamery nafotia všetkých vodičov, ktorí okolo zariadenia prejdú. Riadiaca jednota následne automaticky vyhodnotí, či vodič telefón počas jazdy používal alebo nie. Ak nie, fotku automaticky vymaže. Pre vodiča horší prípad nastane samozrejme v prípade, ak bol prichytený pri priestupku. V takom prípade systém fotku automaticky pošle príslušnému policajnému oddeleniu. Tam už sa priestupkom zaoberá človek a nie stroj, ktorý posúdi, či k spáchaniu priestupku došlo alebo nie. **Nájdi rozdiel** Otázne je, ako polícia zareaguje v prípade ak sa nakoniec ukáže celkom iný súčasný problém. Vodič počas jazdy nepoužíval mobilný telefón ale ťukal na displej multimediálneho systému. Porušil predpis alebo nie? Lebo mobil zjavne nepoužíval, ale dostatočnú pozornosť vedeniu svojho vozidla tiež nevenoval. A v prípade kolízie s chodcom cyklistom alebo iným vozidlom je podľa nášho názoru úplne jedno, či sa vodič hral s telefónom, alebo iba niečo hľadal v zložitom viacstupňovom efektne spracovanom menu svojho múdreho auta.

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšieContinental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.