VIDEO: Ako dopadol v losom teste nový Hyundai Tucson? Toto by ste si pred kúpou mali pozrieť

Španielsky motoristický web km77 sa už roky zaoberá skúšaním nových modelov v rámci štandardizovaného losieho testu. **Každé auto u nich povinne absolvuje losí test, teda rýchly vyhýbajúci manéver simulujúci krízovú situáciu na ceste.** Táto disciplína skúša jazdné vlastnosti vozidiel pri rýchlosti 77 km/h, pričom má za úlohu preveriť hlavne stabilitu a správanie podvozka testovaného vozidla…. Prečítať celé
Vydané, zverejnil
Španielsky motoristický web km77 sa už roky zaoberá skúšaním nových modelov v rámci štandardizovaného losieho testu. **Každé auto u nich povinne absolvuje losí test, teda rýchly vyhýbajúci manéver simulujúci krízovú situáciu na ceste.** Táto disciplína skúša jazdné vlastnosti vozidiel pri rýchlosti 77 km/h, pričom má za úlohu preveriť hlavne stabilitu a správanie podvozka testovaného vozidla. V minulosti sme sa už viackrát mohli presvedčiť o tom, že s touto disciplínou majú problémy najmä autá kategórie SUV. Vyššie položené ťažisko v kombinácii s komfortným podvozkom môžu vodičovi pri výhýbacom manévri spôsobiť nemalé ťažkosti, **a preto nás zaujímalo, ako si v krízovej situácii poradí obľúbený Hyundai Tucson.** Samozrejme, použité pneumatiky a konfigurácia auta majú nezanedbateľný vplyv na jazdné vlastnosti. Auto s pohonom prednej nápravy sa bude, pochopiteľne, správať inak ako štvorkolka. **Testovaným kusom bol teda full-hybrid s pohonom všetkých kolies a na pneumatikách Michelin Primacy 4.** Navyše disponoval aj nastaviteľnými tlmičmi, avšak experti z km77 dodávajú, že ani v najtuhšom režime Sport nedochádzalo k zásadnej zmene ovládateľnosti auta. ### Ako dopadol? Tie najlepšie autá zvládajú stabilný prejazd v rýchlostiach okolo 80 km/h. Tucson ju absolvoval v podstatne nižšej rýchlosti. **Pre bezchybné prejdenie vyznačenej trasy museli jazdci spomaliť na 71 km/h,** pričom pri ďalších pokusoch vo vyšších rýchlostiach (aj vrátane zmeny vodiča) sa SUV prejavovalo nedotáčavo a došlo k zrazeniu minimálne jedného kužeľa. Bodom zlomu bola rýchlosť 78 km/h, keď už vodič nezvládol udržať plánovanú stopu a s autom sa nevrátil do pôvodného pruhu. Zaujímavé je tiež porovnanie so starou generáciou Tucsonu z roku 2019, s ktorou sa podarilo vtesnať medzi kužele pri rýchlosti 77 km/h. **Na druhej strane pri vôbec prvom pokuse, keď ešte vodič nepozná reakcie vozidla, bola novinka čitateľnejšia než predchodca**- v rýchlosti 76 km/h zhodil vodič jeden kužeľ, na rozdiel od starého modelu, s ktorým skončil mimo trať. Síce sa nový Hyundai Tucson nemôže zaradiť ku špičke v rámci triedy, rozhodne však nešlo o vyslovene zlé výsledky. Jeho správanie v krízovej situácii môže byť následkom pomerne mäkkého a komfortného podvozka, ktorý sme si v nedávnom teste pochvaľovali. **Navyše získal veľmi dobré hodnotenie aj v slalome,** kde sa Tucson prejavil stabilným prejazdom bez výraznejších náklonov karosérie.

Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšieContinental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.