Otestovali sme: Už 5 minút v aute na priamom slnku zohrialo interiér na extrémnu teplotu. Dávajte si veľký pozor na svoje deti

V teste, ktorý sme vykonali sme dokázali, že už 5 minút v aute na priamom slnku stačí k tomu, aby došlo k zvýšeniu teploty do extrémnych výšin. Dávajte si preto veľký pozor na to, kde nechávate svoje auta keď si chcete „len“odbehnúť.
Vydané, zverejnil
Letné horúčavy naplno udreli. S nimi ruka v ruke prichádza aj nadmerné teplo v autách, ktoré najmä v posledných rokoch, viedlo k viacerým tragédiám. My sme sa rozhodli, že otestujeme, ako rýchlo sa auto dokáže v takomto teple na priamom slnku vyhriať na extrémne teploty. Už počas prvých piatich minút testu sme zostali šokovaní. Posledné roky nám bohužiaľ ukázali, že kombinácia uponáhľaného životného štýlu a veľké letné horúčavy môžu spôsobiť tragédie. Možno si poviete, že: „Odbehnem si na 5 minút…,“ a na tento čas necháte v zamknutom aute svoje dieťa. Avšak pozor! Podľa testu, ktorý sme vykonali na vlastnej koži, je už 5-minútová zastávka v aute s vypnutou klimatizáciou riskantná. Prečo? **Test sme vykonali počas slnečného dňa, kedy okolitá teplota bola 33 stupňov. V aute sme mali teplotu 24,2 stupňa, čiže relatívne príjemne.** Na meranie teploty sme využili teplomer, ktorého senzor bol zavesený uprostred kabíny auta. Aby nedochádzalo k zmenám teploty počas testu, rozhodli sme sa, že displej teplomeru zatvoríme do dverí. Tým sme predišli narúšaniu teploty v aute a mohli sme tak nechať všetko poriadne zohriať.
### Prvých 5 minút **Už po piatich minútach na priamom slnku a s vypnutou klimatizáciou sa interiér auta zohrial o 12,7 stupňa.** Za tento krátky čas sa **teplota na palube vyšplhala až na 36,9 stupňa**, čo už určite nemôžeme hodnotiť ako príjemné. Navyše v aute necirkuluje vzduch tak ako vonku, takže pocitová teplota je ešte vyššia.
### Po 10 minútach ohrozenie na živote **Len 10 minút stačilo na to, aby sa interiér auta zohrial až na 40,6 stupňa.** Pri dlhšom vystavení takto vysokej teplote už môže dôjsť k viacerým zdravotným komplikáciám. Postupne sa začne zvyšovať aj telesná teplota a dochádza k tzv. úpalu. Okrem nežiaducich vplyvov na organizmus človeka, môže takáto teplota prekážať aj zvieratám či dokonca poškodiť elektroniku.
### Za pol hodinu sme prekročili 45 stupňov **30 minút od začiatku testu sme sa dostali na teplotu 46,4 stupňa.** Pri telesných teplotách nad 41 stupňov dochádza k zlyhaniu organizmu. Telo sa už pri takejto okolitej teplote nemusí stíhať dostatočne rýchlo ochladzovať a môže dôjsť k vážnym zdravotným komplikáciám. Niektoré súčasti buniek, a to najmä bielkoviny, začínajú postupne tuhnúť a tým pádom začnú bunky pomaly odumierať. Myslite na to hlavne vtedy, keď svoje dieťa nechcete brať so sebou do obchodu a rozhodnete sa ho nechať v aute.
### Za hodinu viac ako 50 stupňov **Po hodine testu sme sa dostali už na teplotu 50,4 stupňa.** Takáto teplota môže spôsobiť smrť. Dochádza totiž k nadmernému rozširovaniu ciev, k zníženiu krvného tlaku a tým pádom k zlyhávaniu krvného obehu. V tomto prípade teda najviac trpia časti tela, ktoré musia byť neustále hojne prekrvované. Ide najmä o mozog a pečeň. Ak je telo takejto teplote vystavené po dlhšiu dobu, tieto orgány začnú pomaly odchádzať. Počas testu, ktorý sme robili 1 hodinu a 15 minút sme sa dostali až na teplotu 51,4 stupňa. V tomto bode sme sa rozhodli test prerušiť, pretože sme hodnoty, ktoré sa len ťažko dajú zlúčiť zo životom dostali už po pár minútach.
### Netrpí len organizmus Jedným dychom treba dodať, že vysokými teplotami v aute netrpí len organizmus. Viacerí výrobcovia elektroniky upozorňujú na letné horúčavy. **Drvivá väčšina elektronických prístrojov, ktoré so sebou bežne nosíme má bežnú optimálnu prevádzkovú teplotu okolo 20 až 25 stupňov. Vystavenie teplotám, ktoré môžu v interiéri auta kľudne vystúpiť až na hranicu 70 stupňov môže viesť k poškodeniu niektorých komponentov.** V najhoršom prípade sa môže stať, že vám v dôsledku vysokej teploty exploduje batéria a tým pádom zničí celý interiér auta – v tom lepšom prípade. Nemusí ísť pritom len o elektroniku. Pri ceste na dovolenku sa veľa ľudí zastavuje na rôznych prestávkach pričom v aute, ktoré je na slnku nechávajú napríklad rôzne **deodoranty** alebo **opaľovacie krémy v tlakových nádobách**. Tie taktiež môžu pri vystavení vysokým teplotám **explodovať**. V lepšom prípade vám vybuchnú v batožine a zašpinia okolité veci. V tom horšom vám to vybuchne priamo v aute a zničí interiér. Treba si preto dávať obrovský pozor najmä teraz v lete. > Za žiadnych okolností nenechávajte deti alebo zvieratá v aute čo i len na 5 minút bez zapnutej klimatizácie. Už týchto 5 minút dokáže z auta urobiť pec a vy to potom môžete ľutovať.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšieContinental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.