VIDEO: Veľký crossover predviedol fantastický výkon v losom teste! Prekonal aj mnohé športové modely od nemeckej konkurencie

Hyundai IONIQ 5 zvládol túto disciplínu bez najmenšieho zaváhania.
Vydané, zverejnil
Španielsky motoristický web km77 sa už roky zaoberá skúšaním nových modelov v rámci štandardizovaného losieho testu. Každé auto u nich povinne absolvuje losí test, teda prudký vyhýbajúci manéver simulujúci krízovú situáciu na ceste. **Táto disciplína skúša jazdné vlastnosti vozidiel pri rýchlosti 77 km/h,** pričom má za úlohu preveriť hlavne stabilitu a správanie podvozka testovaného vozidla. V minulosti sme sa už viackrát mohli presvedčiť o tom, že s touto disciplínou majú problémy najmä autá kategórie SUV. Vyššia svetlá výška v kombinácii s komfortným podvozkom môžu vodičovi pri výhýbacom manévri spôsobiť nemalé ťažkosti, a preto nás zaujímalo, ako si v krízovej situácii poradí elektrický crossover Hyundai IONIQ 5.
Ako to dopadlo? Pri pohľade na testovacieho jazdca môžeme napísať, že by podobný manéver v elektrickom IONIQu 5 zvládol aj s prstom v nose. **Hyundai v tomto ohľade porazil aj sesterskú Kiu EV6, a to až 2 km/h.** Hyundai IONIQ 5 nielenže test absolvoval, ale dokonca prekonal požadovaný rýchlostný limit 77 km/h. Manéver tak **úspešne zvládol pri rýchlosti 80 km/h, čo je rýchlejšie než v prípade športového Mercedesu-AMG A45 S (75 km/h) alebo BMW M235i (68 km/h).**
Samozrejme, nechceme tým naznačiť, že elektrický crossover je športovejší alebo zábavnejší ako nemecká konkurencia. Tento test skôr prezrádza schopnosť auta udržať sa na ceste v prípade krízovej situácie. **Netreba zabúdať ani na skutočnosť, že obuté pneumatiky sú taktiež veľkým faktorom.** Rýchlosťou 80 km/h sa IONIQ 5 v losom teste vyrovná napríklad Toyote GR Yaris. Vďaka tomuto výsledku je Hyundai jedným z najrýchlejších áut, ktoré absolvovalo túto disciplínu. Km77.com tiež uviedol, že najlepší výsledok dosiahol so zapnutou rekuperáciou na najvyššej úrovni. Pri nižších nastaveniach sa IONIQ 5 nedokázal vyhnúť kužeľom ani pri rýchlosti 78 km/h. Publikácia tiež uviedla, že **nešlo najsvižnejšie auto v rámci slalomu, ale samotné pohyby karosérie opísali ako hladké a kontrolovateľné.** S ohľadom na to by ste za volantom tohto auta nemali mať veľký problém vyhnúť sa prekvapivej prekážke na ceste.

Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšieContinental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.