Test SEAT Arona 1.5 DSG: V meste to nekončí!

Ľahký a obratný mestský crossover s dobre naladeným podvozkom a výbornými LED svetlami. Aj tak sa dá opísať model Arona.
Vydané, zverejnil
Aronu sme už v teste mali dvakrát a tento model sa nám naozaj páčil. Tentokrát k nám do redakcie zavítala najvýkonnejšia verzia v športovo ladenej výbave FR. Poďme rovno pod kapotu. Tu sa ukrýva koncernový štvorvalec 1.5 TSI s výkonom 110kW (150 koní) a točivým momentom 250 Nm. Tento agregát naozaj obľubuje nízke otáčky o čom značí aj údaj o maximálnom točivom momente, ktorý je k dispozícii v rozpätí 1 500 až 3 500 otáčok. A je to naozaj cítiť! Tento agregát vie malú Aronu uviesť do pohybu na počkanie a poskytuje výborné pružné zrýchlenie. Čim otáčky pribúdajú, tým aj záťah citeľne slabne, čo jasne značí, že tento motor točiť do otáčok nedáva žiadny zmysel.
> Preplňovaný motor vie pri malej záťaži pracovať aj v režime dvoch valcov, čo prispieva k výbornej spotrebe Aj napriek tomu, že má motor o 40 koní viac ako menší litrový agregát, vie dosahovať spotrebu na podobnej úrovni. V meste vie Arona jazdiť za 6,5 l/100km, čo je však úžasne, že mimo mesta sa spotreba vie dostať pod hranicu 5 l/100km čo je pri motore s výkonom 150 koní naozaj úžasná hodnota. Okrem výbornej efektívnosti priamovstrekového agregátu, k dosiahnutiu nízkej spotreby pomáha aj odpájanie 2 valcov pri nízkej záťaži. Kým si však nevšimnem na budíkoch nápis „režim 2 valce“, pocitovo vypnutie dvoch valcov vôbec necítiť.
> K výbave FR dostanete aj dvojicu koncoviek. Výfuk v nich ale nehľadajte, ten je ukončený už za nárazníkom
Najvýkonnejší motor v ponuke je spojený výhradne so 7-stupňovou DSG prevodovkou. Tá v režime D rada využíva nízke otáčky, ktoré pri malom trojvalci spôsobovali dunenie. Naproti tomu väčšiemu štvorvalcu tieto otáčky nijak neprekážajú a neprodukuje v nich žiadne vibrácie. Vďaka tomu, že maximálny točivý moment je k dispozícii už od 1500 otáčok, Arona z týchto otáčok aj veľmi ochotne akceleruje. Po prepnutí do režimu S prevodovka nenechá padnúť otáčky pod 2000 a súčasne veľmi ochotne pri brzdení aktívne podraďuje a chystá si ideálny prevod pre výjazd zo zákruty.
> Dvojspojková prevodovka funguje veľmi dobre. Napriek tomu je škoda, že klasický manuál v ponuke nenájdeme
Malý španiel so stopäťdesiat koňovým štvorvalcom je vhodnou voľbou pre tých, ktorí plánujú malý mestský crossover využívať aj na dlhšie trasy. Práve v mimo mestskej premávke vie štvorvalec zažiariť a okrem slušnej výkonnostnej rezervy sa vie odvďačiť aj výbornou spotrebou. Z môjho pohľadu je škoda, že nie je v ponuke aj manuálna prevodovka, keďže si myslím, že v segmente mestských crossoverov by si manuál stále našiel svojich zákazníkov a mohol by aj stlačiť cenu Arony nadol. Na druhú stranu, cenový rozdiel medzi trojvalcom a štvorvalcom pri výbave FR je len približne 1 500 €, čo naozaj stojí za zamyslenie.
> Už tradičné treba autá značky SEAT pochváliť sa výborne svietiace LED svetlomety
SEAT ARONA s financovaním cez SEAT FINANCIAL SERVICES Kompaktné SUV s odvážnym dizajnom, ktorým sa môžete nechať zviesť, si viete zaobstarať s výhodným financovaním bez poplatkov, s nízkou splátkou a akontáciou od 10% do 40%.;
Model SEAT ARONA FR 1.5 TSI
Cena testovaného vozidla 23 787 €
Typ financovania BONUS SEAT FINANCE (úver/kredit)
BONUS za financovanie: 1 200 €
Cena vozidla po zľave 1 200 €: 22 587 €
Akontácia: 40% (9 035 €)
Výška úveru 13 553 €
Spracovateľský poplatok 0 %
Dĺžka splácania 72 mesiacov
Značkové SEAT poistenie v splátke (Allianz-SP a.s.) PZP, HP, GAP, poistenie čelného skla, náhradné vozidlo
Výška mesačnej splátky 316 € vrátane poistenia
Kalkulácia platí pre právnickú osobu. Ponuka SEAT Viac info o možnostiach financovania vozidiel zn. SEAT nájdete na stránkach koncernovej lízingovky www.vwfs.sk alebo u autorizovaných predajcov zn. SEAT. ### SEAT Arona FR 1.5 TSI 150 EVO 7-DSG: Technické údaje * **Motor** preplň. benzínový R4, 1498 cm3 * **Výkon** 110 kW (150 k) pri ot./min. * **Krútiaci moment** 250 Nm pri 1 500 – 3 500 ot./ * min. * **Pohon a podvozok**: 7-st. automatická prevodovka, pohon predných kolies, vpredu McPherson, vzadu torzná priečka. **Brzdy** kotúčové, vpredu s vnútorným chladením. **Pneu**. 215/45 R18. * **Batožinový priestor** 400/– dm³ * **Rozmery**: 4 153 × 1 780 × 1 532 mm, **rázvor** 2 552 mm, * **pohotovostná/celková hmotnosť** 1 305/1 670 kg, **objem nádrže** 40 l. * **Najvyššia rýchlosť** 210 km/h * **Zrýchlenie** 0 – 100 km/h 8,4 s * **Spotreba** (WLTP) 6,3 l/100 km * **Emisie CO2** 143 g/km * **Cena/testované auto** 22 400/23 787 € * **Konkurenti**: Škoda Kamiq, Peugeot 2008, Hyundai Kona

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšieContinental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.