Kontinentálny expres / Test BMW R 1250 RT

Cestovanie na motocykli má viacero podôb. A nemusí to byť vždy iba nevyhnutne cestné enduro. BMW má v ponuke aj niečo nižšie, ľahšie, obratnejšie. Avšak stále s ikonickým boxerom. Zoznámte sa s BMW R 1250 RT.
Vydané, zverejnil
Minule som sa tak zamyslel, čo najčastejšie využívam na dlhších trasách autom. Vyšlo mi z toho dostatočná pružnosť motora, výhľad cez spätné zrkadlá, spojenie audia s telefónom, aby som mohol počúvať svoju obľúbenú hudbu a využívať handsfree telefonovanie, radarový tempomat, dobré svetlá a najmä v zime vyhrievanie volantu a sedadla. A keď vám poviem, že toto všetko vám poskytne aj motocykel? ### Bez starostí Nebude úplne bežný, to pripúšťam. Ale to v tomto momente vôbec neprekáža. Pre mňa je zaujímavým zistením, že do motocyklov sa dostal už aj radarový tempomat. Minulý rok sa prvý raz objavil práve v nami testovanom BMW. Ticho priznávam, že ma to mimoriadne zaujímalo. Preto som počas testovania využíval dosť diaľnic, aj keď to v jednej stope nie je moje obľúbené prostredie. Musím však uznať, že RT ako rýdzi cestovateľ, priam na takéto jazdenie zvádza. Aj keď sme mali verziu Sport s nižším čelným štítom, takže dosť vzduchu mi smerovalo práve na prilbu. To sa dá riešiť jeho vysokou verziou a tým, že si ho elektronicky vysuniete čo najvyššie. V tom prípade máte lepšiu ochranu a môžete si lepšie užívať aj ozvučenie. Ale späť k radarovému tempomatu. Už jeho klasická verzia sa na motocykloch BMW ovláda veľmi jednoducho, radarová nie je o nič náročnejšia. Pribudlo iba tlačidlo na nastavenie odstupu od vozidla pred vami. Ovládanie je geniálne jednoduché a fungovanie jednoducho geniálne. Ak poznáte jeho fungovanie z áut, tak tu extra oceníte jeho jemné dobrzďovanie za autom. A zvláda aj iné motocykle. Opätovné zrýchľovanie je svižné, k čomu pomáha aj technologicky vyšperkovaný motor s variabilným časovaním ventilov. Jednoducho – ak vás čaká dlhý presun po diaľnici, stačí si nastaviť rýchlosť, odstup a pravé zápästie má voľno. Pokým neskúsite, netušíte, ako veľmi to potrebujete. ### Spojenie je základ Na dlhých cestách oceníte aj konektivitu s mobilným telefónom. Ten môžete dokonca bezdrôtovo nabíjať v špeciálnom odvetrávanom priečinku, no pre vyššiu spoľahlivosť spojenia odporúčame kábel.

Tento obsah je vyhradený
pre predplatiteľov časopisu auto motor a šport

Prihláste sa do svojho účtu
alebo si objednajte online predplatné hneď teraz.

Ak ste sa už prihlásili, celý článok nájdete v elektronickej verzii časopisu auto motor a šport č. 5/2022, strana č. 104.

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšie



Continental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.