Test spred 14 rokov: Peugeot 207 SW Outdoor zaujal

Recenzie automobilov sa v uplynulých rokoch výrazne zmenili. Z pomerne krátkych textov sme začali zverejňovať rozsiahlejšie a podrobnejšie recenzie s bohatým obrazovým materiálom. Určené sú prioritne pre dospelých čitateľov, ktorí uvažujú nad kúpou daného vozidla a porovnávajú ho s konkurenciou – vtedy na detailoch záleží. Vytvoriť krátky test však tiež nie je jednoduché, pretože autor musí zhrnúť to najdôležitejšie na jednu-dve časopisové strany a v stručnosti sprostredkovať ako svoje dojmy, tak objektívne zistenia. Počas rokov sme v spolupráci s časopisom auto motor a šport vytvorili digitálnu databázu testov automobilov, pričom tie staršie majú aj 16 rokov. Dnes si pripomíname test Peugeotu 207 SW Outdoor z roku 2009.
Vydané, zverejnil
**Modely SUV sú pre mnohých našincov drahé, alebo ich skrátka nepotrebujú. Aj majiteľ malého Peugeota 207 SW sa ale poteší, keď si môže kúpiť niečo z ich vlastností.** Outdoor stojí na vrchole ponukového listu modelu 207 SW, ako jedna z dvoch špičkových alternatív (tou druhou je Sport, s orientáciou jasnou už z názvu). Outdoor na prvý pohľad, najmä keď má takto žiariaci svetlý odtieň ako nami testované auto, odlíši ochranné oplastovanie prahov, lemov blatníkov a nárazníkov, najmä zospodu. To, čo na obrázkoch až tak nevidno, je kryt aj pod motorom. Chválime, trochu sme sa však pozastavili nad (podľa nášho názoru) zbytočne lakovanými bočnými lištami na dverách.
Pozornejšie oko odhalí aj mierne plusy v oblasti svetlej výšky, ktoré prinášajú výslednú hodnotu 127 mm vpredu a 132 mm vzadu. Nie je to žiaden extrém, na poľnej alebo lesnej ceste smerom k chate však sú situácie, keď oceníte každý extra milimeter. Na jazdných vlastnostiach a komforte pruženia je zvýšený a zosilnený podvozok cítiť iba minimálne, najmä o máličko výraznejšími bočnými náklonmi, nie je to však nič, čo by dramaticky zhoršovalo slušný štandard dvestosedmičky. Už sme spomínali, že Outdoor spočíva na špičke ponuky, tak len upresníme, že za jeho cenu dostanete okrem iného napríklad aj hliníkové 16-palcové disky alebo strešné nosiče v čiernej farbe.
Z dvoch párov motorov, ktoré sa do verzie Outdoor montujú, sme mali k dispozícii silnejší benzín objemu 1,6 litra. Do takéhoto auta by sme si síce lepšie vedeli predstaviť niektoré vydarené naftové HDi, nedá sa ale povedať, že by nás sklamal. Je kultúrny, pružný a s hmotnosťou verzie Outdoor, vyššou iba o 27 kg, si poradí aj celkom dynamicky. A spotreba? Je pravda, že plne variabilný manažment ventilov od BMW ako autora tohto motora, sa dokáže postarať o pozoruhodne nízke spotreby, nie však za každých okolností. Keď skrátka motoru stúpate na krk, tak si svoje vypýta. Stačí sa ale iba trochu krotiť a reálny konzum hneď klesá. V prípade nášho testu na iba čosi vyše pol litra nad úroveň, sľubovanú výrobcom. * Zdroj: auto motor a šport, 2009 * Text: Ladislav Malák * Foto: PANER (2) a Peter Michalec **Hodnotenie** * Plusy: Zvýšený a zosilnený podvozok, ochranné oplastovanie karosérie a kryt pod motorom, kultúra a pružnosť motora, spotreba pri plynulej jazde, výbava. * Mínusy Mierne zvýšené bočné náklony, lakované bočné ochranné lišty, spotreba pri dynamickej jazde. **Technické údaje** * Motor benzínový 1.6 R4 * Zdvihový objem1598 cm3 * Výkon88 kW/120 k pri 6000 ot/min * Krútiaci moment160 Nm pri 4250 ot/min * Karoséria: Dĺžka x šírka x výška: 4156x1750x1527 mm * Rázvor 2540 mm * Batožinový priestor 337/1258 l * Jazdné výkony * Maximálna rýchlosť 194 km/h * Zrýchlenie 0-100 km/h – 10,4 s * Spotreba počas testu7,0 l/100 km * Emisie CO2152 g/km * Základná cena verzie od 545 000 Sk (18 090,69 €)

Pokračujte na ďalší príspevok »

🔥 Práve najčítanejšieContinental v úlohe partnera Behaj lesmi pokračuje v podpore aktívneho životného štýlu a udržateľnosti

  • V sobotu 6. mája odštartovala prvou zastávkou na Devíne séria pretekov Behaj lesmi.

  • Stovky bežkýň a bežcov si v unikátnom prostredí mali možnosť otestovať svoje sily na 12 km a 22 km tratiach alebo podporiť myšlienku zabehnutím kratšieho charitatívneho behu.
  • Continental ako partner podujatia tiež vytvoril spoločný tím zo známych osobností a svojich zamestnancov, ktorí svojou účasťou podporili udržateľnú myšlienku pretekov.